Endodoncja – leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie (czyli nie usuwanie) zębów z chorobami miazgi. Miazga (popularnie zwana nerwem) jest to tkanka wypełniająca jamę zęba czyli komorę i kanały. Jest bogato unerwiona i unaczyniona, w prawidłowych warunkach odżywia cały ząb, sprawuje funkcje obronne i regeneracyjne. W przypadku kiedy z powodu próchnicy lub innych przyczyn dojdzie do jej zapalenia lub obumarcia najczęściej pojawia się ból zęba i konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu chorej lub martwej miazgi zęba, odpowiednim poszerzeniu i ukształtowaniu kanałów, ich dezynfekcji poprzez dokładne wypłukanie oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Prawidłowo przebiegające leczenia kanałowe jest bezbolesne. Wykonywane w znieczuleniu miejscowym przebiega bez jakiegokolwiek dyskomfortu dla pacjenta.
Ząb nie boli – czy konieczne jest leczenie kanałowe? Niestety, często odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. W przypadku kiedy na zdjęciu rentgenowskim widoczne jest zapalenie tkanek otaczających ząb, musimy bezwzględnie podjąć działania. W przeciwnym razie proces chorobowy może długo przebiegać bezobjawowo, niszcząc kość, prowadząc do rozwoju torbieli lub innych powikłań. Taki ząb może zacząć boleć w każdej chwili, a konsekwencje zignorowania jego stanu bywają bardzo poważne. Niekiedy zęby trzeba leczyć kanałowo ze wskazań protetycznych – są tak zniszczone, że bez leczenia kanałowego nie da się ich odbudować.
Istnieje przekonanie, że ząb leczony kanałowo w przeszłości nie może boleć. Nie jest to prawda. Jeśli podczas pierwszego leczenia nie opracowano i nie wypełniono kanałów poprawnie często dochodzi do powikłań. Źródłem bólu są wtedy tkanki otaczające ząb, jednak pacjent odczuwa to jako ból zęba. W takiej sytuacji wykonujemy Powtórne leczenie kanałowe inaczej nazywane rewizją leczenia. Polega ono na “poprawieniu” tego co nie udało się za pierwszym razem. Materiał jest całkowicie usuwany z zęba, kanały oczyszczone i wypełnione ponownie. Często wymaga to dodatkowych zabiegów np usunięcia złamanych narzędzi kanałowych, wkładów korzeniowo koronowych, omijania przeszkód. Takie leczenie jest wykonywane w naszym gabinecie przy użyciu mikroskopu zabiegowego, nowoczesnymi narzędziami.