603 727 220
dentiko.gabinet@gmail.com

PROFILAKTYKA

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To uniwersalna zasada, dotycząca także stomatologii. Przeciwdziałanie próchnicy oraz chorobom przyzębia (potocznie paradontozie) to najlepsze rozwiązanie. Zabiegi takie jak lakowanie, fluoryzacja, skaling, czy piaskowanie pozwalają uniknąć wielu problemów oraz późniejszego leczenia.

Kamień i osad nazębny są powszechnym problemem dotyczącym głównie osób z nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz posiadających nawyki tj. palenie papierosów lub spożywanie mocnej kawy lub herbaty. Problem ten może jednak występować również u niektórych pacjentów prawidłowo myjących zęby.

Zabieg profesjonalnej higienizacji czyli czyszczenia zębów wykonywany w gabinecie stomatologicznym składa się najczęściej z trzech etapów.

  • Pierwszy etap zwany skalingiem polega na usunięciu kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Złogi te są jak zmineralizowaną płytką nazębną, która zalegając na granicy zęba z dziąsłem, powoduje jego stan zapalnym i nadmierne krwawienie podczas szczotkowania. Mogą mieć one również związek z nieprzyjemnym zapachem z ust zwanym halitozą. Zabieg skalingu zazwyczaj jest bezbolesny. W przypadku większej ilości kamienia, możliwe jest wykonanie miejscowego znieczulenia.
  • Następnym etapem higienizacji jest piaskowanie zębów, czyli oczyszczanie ich z osadu i przebarwień zewnętrznego pochodzenia (z jedzenia i picia). Zęby po takim postępowaniu sprawiają wrażenie jaśniejszych i bielszych. Nie można jednak utożsamiać czyszczenia z wybielaniem ponieważ jest to odmienna procedura stomatologiczna.
  • Ostatnią fazą wizyty jest polerowanie zębów oraz fluoryzacja czyli lakierowanie preparatem o zwiększonej zawartości fluoru. Powoduje on zmniejszenie nadwrażliwości pozabiegowej jak również wzmacnia zęby powodując remineralizację początkowych stanów próchnicy tzw. odwapnień.
  • Na koniec odbywa się profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej podczas którego pacjenci dowiadują się jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby tak aby uzyskany efekt utrzymał się jak najdłużej. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie zabiegu higienizacji 1-2 razy w roku.

Czym różni się lakowanie od lakierowania?

Lakowanie zwane inaczej spłycaniem bruzd również należy do metod w profilaktyce próchnicy. Wykonywane jest ono głównie u dzieci, najlepiej w niedługim czasie od pojawienia się zębów bocznych ( trzonowych lub przedtrzonowych) w jamie ustnej. Procedura jest całkowicie bezbolesna, szybka i zazwyczaj nie wymaga naruszenia powierzchni zęba. Po przygotowaniu chemicznym bruzd, aplikowany jest preparat, który wnika w szczeliny zęba na powierzchni żującej jednocześnie spłycając je i zwiększając dostępność dla szczoteczki i pasty do zębów.
Jest to bardzo skuteczna metoda w ochronie małych pacjentów przed próchnicą pod warunkiem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.