603 727 220
dentiko.gabinet@gmail.com

ORTODONCJA

Ortodoncja – leczenie wad zgryzu

Zapobieganie i leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych umożliwia nie tylko uzyskanie wymarzonego uśmiechu poprzez wyprostowanie “krzywych” zębów, ale również poprawia estetykę całej twarzy i funkcję żucia. Zapobiega to patologicznemu starciu, pękaniu i nieprawidłowemu ustawieniu zębów oraz ułatwia ich higienę. Często jest to etap przygotowujący pacjenta do odbudowy protetycznej lub implantoprotetycznej w przypadku braku części zębów.

Każde leczenie ortodontyczne rozpoczyna konsultacja, podczas której odbywa się diagnostyka wady zgryzu oraz rozmowa z pacjentem jakie są jego oczekiwania wobec efektów. Następnie przygotowywany jest plan leczenia dostosowany do konkretnych potrzeb oraz wieku pacjenta.

W przypadku dzieci leczenie zazwyczaj prowadzone jest aparatami zdejmowanymi. Dorośli zaś kwalifikowani są do zakładania aparatów stałych składających się z przyklejonych do zębów zamków oraz pierścieni ortodontycznych połączonych metalowym łukiem.

W naszej ofercie znajduje się wiele rodzajów zamków ortodontycznych zarówno klasyczne metalowe, jak i ceramiczne lub kryształowe. Te ostatnie w znaczny sposób zmniejszają widoczność aparatu, zwiększając tym samym komfort jego użytkowania. W wybranych wadach dostępne są również niewidoczne aparaty w postaci przezroczystych szyn typu Invisilign.

Zakładanie aparatu jest całkowicie bezbolesne. Pierwsze 2-3 dni po założeniu możliwe jest odczucie dyskomfortu i delikatnego bólu związanego z napięciem zębów. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które ustępuje po kilku dniach.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Jest to indywidualna kwestia uzależniona od wady zgryzu. Zazwyczaj jest to okres ok. 2 lat.
W czasie trwania leczenia pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne średnio co 4-6 tygodni.
Po zakończonym leczeniu zakładany jest aparat retencyjny tzw. retainer który ma na celu utrzymanie efektów leczenia. Nie jest on widoczny w uśmiechu.