603 727 220
dentiko.gabinet@gmail.com

PROTETYKA

Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się odbudową utraconych tkanek zębów, przywracaniem właściwej funkcji żucia, mowy oraz poprawą wyglądu zębów, a niekiedy też całej twarzy. Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego, opracowany zostaje indywidualny plan leczenia, często po konsultacji z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach stomatologii: ortodoncji, endodoncji, periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Konieczne są również badania obrazowe takie jak pantomogram, zdjęcia zębowe czy tomografia komputerowa. Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi protetyczne powinno się wykonywać dopiero po wyleczeniu ubytków próchnicowych, chorób przyzębia bądź jakichkolwiek procesów zapalnych toczących się w jamie ustnej.

Jeżeli w wyniku próchnicy, starcia patologicznego, urazu lub innych niekorzystnych zjawisk dojdzie do utraty powyżej 50% tkanek zęba, wykonanie w nim wypełnienia kompozytowego (plomby) staje się bardzo ryzykowne, a niekiedy niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza zębów leczonych kanałowo. W wyniku silnego zaciśnięcia zębów lub nagryzienia na kęs pokarmu często dochodzi do złamania ściany zęba, a nawet całej jego korony. Takich zębów często nie da się już uratować i jesteśmy zmuszeni je usuwać. Aby temu zapobiec, warto zawczasu pomyśleć o uzupełnieniu protetycznym takim jak korona, inlay, onlay, wkład z włókna szklanego – Rodzaj odbudowy zawsze jest indywidualnie dobierany do potrzeb.
Wymienione uzupełnienia wykonywane są w laboratorium protetycznym przez technika indywidualnie dla każdego pacjenta. Taki proces zawsze wymaga czasu. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo między wizytami wykonujemy prace czasowe. Uzupełniają one brakujący ząb do czasu zacementowania docelowej odbudowy.

Co jeżeli część zębów została już usunięta w przeszłości? W takiej sytuacji rozwiązaniem z wyboru jest odbudowa na implancie stomatologicznym. Implant jest to specjalnie wykonana metalowa śruba, która wprowadzona w kość przejmuje funkcję korzenia zęba. Na takiej podbudowie można wykonać koronę protetyczną.
Innym rozwiązaniem jest Most protetyczny który osadzony jest na stałe (nie jest wyjmowany z jamy ustnej) z wykorzystaniem naturalnych zębów pacjenta. Brakujący ząb jest utrzymywany przez dwa sąsiednie zęby własne pacjenta. Wymaga to ich uprzedniego oszlifowania.

W przypadku kiedy brakuje wielu zębów lub nie ma ich w ogóle, rozwiązaniem są protezy ruchome. Zawsze dążymy do wykonywania protez, które opierają się na zębach własnych – tym charakteryzuje się np proteza szkieletowa. Jeżeli wykonanie takiej protezy nie jest możliwe rozwiązaniem są protezy osiadające (akrylowe) które utrzymują się w jamie ustnej na zasadzie przyssania.